Data: 18-25 Maj

PIELGRZYMKA NA MALTĘ I GOZO 18-25.05.2022 Cena: 3350 zł/os. +150 EUR zapisy do końca stycznia

PIELGRZYMKA NA MALTĘ I GOZO

VALETTA – VITTORIOSA – COSPICUA – SENGLEA – MDINA – RABAT – KLIFY DINGLI – BLUE GROTTO –
MARSAXLOKK – dni wypoczynkowe –  GOZO – MELLIEHA – POPEYE VILLAGE – MOSTA – SLIEMA – REJS PO PORTACH

Dzień 1: Spotkanie na wyznaczonym lotnisku, przelot na Maltę, transfer do hotelu, zakwaterowanie, wypoczynek po podróży, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 2: Śniadanie w hotelu, następnie przejazd do Valetty, zwiedzanie miasta: Ogród Barrakka z pięknym widokiem na port i Trójmiasto (Vittoriosa, Senglea i Cospicua), forteca Zakonu Maltańskiego, Kościół św. Pawła Rozbitka, gdzie w kaplicy przy ołtarzu znajduje się część kolumny z Rzymu, przy której został ścięty św. Paweł oraz relikwia z fragmentem ręki Świętego. Następnie Kościół św. Jana Chrzciciela, prokatedra, jako centrum duchowne i religijne Zakonu Maltańskiego. Spacer wzdłuż historycznych obiektów (zwiedzanie z zewnątrz): Pałac Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego (obecnie Parlament), Teatr Manuela Wielkiego Mistrza Maltańskiego, pomnik Jana de La Vallette – założyciela Malty. Przejazd do miejscowości Vittoriosa (dawniej Birgu). To malownicze portowe miasto na Malcie, położone naprzeciwko Valetty, w bezpośrednim sąsiedztwie miast Senglea i Cospicua, z którymi tworzy aglomerację (tzw. Trzy Miasta). Miejscowości te są związane z oblężeniem tureckim w roku 1565 i dzisiaj mają dobrze zachowane fortece i twierdze, byłe bazy kawalerów maltańskich. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 3: Śniadanie, przejazd do Mdiny, dawnej stolicy Malty. Mdina była stolicą Malty od niepamiętnych czasów, a w okresie panowania tu Fenicjan i Kartaginy została obudowana murami obronnymi. W części zwanej obecnie Rabat został wybudowany kościół pod wezwaniem św. Pawła Apostoła Narodów w miejscu groty, w której wg tradycji przebywał św. Paweł po rozbiciu się na wyspie. Tutaj był również z pielgrzymką i modlił się św. Jan Paweł II w 1990 r. To tutaj znajdowała się rezydencja rzymskiego gubernatora wyspy Publiusza, pierwszego biskupa, nawróconego przez św. Pawła. Następnie podziwianie Klifów Dingli. Przejazd do Blue Grotto (Lazurowa Grota), jeśli pozwolą warunki przejazd do groty łodziami. Następnie malownicza rybacka wioska Marsaxlokk – stara rybacka wioska znana z targu rybnego w każdą niedzielę. Urocze miasteczko z portem i charakterystycznie wymalowanymi łodziami. Tutaj przybyli Fenicjanie w VIII w. p.n.e. i tutaj wylądowała armia turecka w 1565 r. próbując, bezskutecznie, przejąć panowanie na wyspie. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4: Śniadanie, dzień wypoczynkowy na plażowanie. Możliwy całodzienny rejs (opłata dodatkowa) na wyspę Comino, po drodze krótkie postoje w interesujących miejscach na podziwianie pięknych, naturalnych formacji skalnych oraz postój na wypoczynek i kąpiele (przy słonecznej pogodzie) przy Blue Lagoon. Druga wycieczka fakultatywna (płatna dodatkowo) to Wyspa św. Pawła. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 5: Śniadanie, przejazd do portu w Cirkewwa i przeprawa promem na teren Wyspy Gozo, należącej do Archipelagu Maltańskiego (przeprawa trwa ok. 30 minut). Wyspa jest mniejsza od Malty, bardziej zielona, spokojniejsza i mniej zaludniona. Przejazd do Sanktuarium Wniebowzięcia NMP Ta Pinu, gdzie podczas pielgrzymek papieskich modlił się św. Jan Paweł II w  1990 r. oraz Benedykt XVI w 2010 r. Ta Pinu znane jest z objawienia Matki Bożej mieszkance pobliskiej wsi Carmni Grima w dniu 22.06.1883 r. Następnie przejazd do Dwejra, gdzie znajdowało się Lazurowe Okno obecnie częściowo zniszczone przez stormy) – charakterystyczna potężna skała. Przejazd do stolicy wyspy Victoria. Następnie przejazd do urokliwej z Zatoki Xlendi. Powrót na Maltę na obiadokolację i nocleg.
Dzień 6: Śniadanie, przejazd do Sanktuarium Matki Bożej w Mellieha. Następnie przejazd do Popeye Village w Mellieha, gdzie był kręcony film o słynnym piracie Popeyu. Dalej przejazd do miejscowości Mosta z kościołem Mosta Dome, pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, z trzecią co do wielkości niczym nie podpartą kopułą w Europie. Kościół został wybudowany w XIX wieku z inicjatywy mieszkańców. Podczas II wojny światowej, 09.04.1942 r.,  do kościoła przez kopułę wpadła ćwierćtonowa bomba, która nie wybuchła i to wydarzenie nazwane zostało „Cudem Bomby”, cudownym ocaleniem kościoła przez Matkę Najświętszą. Zwiedzanie Ogrodów św. Antoniego – gdzie znajduje się letnia rezydencja Prezydenta Malty. Przejazd do miejscowości Sliema, gdzie w 1792 r. rycerze zakonni zbudowali fort. Obecnie miasto turystyczne z piękną promenadą. W tym dniu zaplanowany jest również rejs tzw. Harbor Cruise, rejs po wodach i portach w okolicy Sliemy oraz Valetty (rejs ok. 1,5 godziny), podczas którego podziwiać można historyczne umocnienia obronne od strony morza. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 7: Śniadanie, dzień wypoczynkowy na plażowanie lub indywidualne zwiedzanie wg wskazówek pilota. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 8: Śniadanie w hotelu, transfer na lotnisko oraz wylot do kraju.

Terminy:
18.05 – 25.05.2022
Cena:
3350 zł/os.

Cena zawiera:
– przelot samolotem  Polska – Malta – Polska, w cenie torba podręczna o wymiarach 40cm x 20cm x 25cm oraz bagaż rejestrowany 10 kg/os.
– 7 noclegów w hotelu 3*, pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami
-śniadania i obiadokolacje wg programu
-realizacja programu autokarem lokalnym
-opieka pilota grupy
-ubezpieczenie NNW i KL Signal Iduna Travel
-rezerwacja codziennych Mszy św
-opieka duchowna
– Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

Opłaty dodatkowe:
– bilety wstępu, przewodnicy lokalni, zestawy słuchawkowe na całej trasie, taksy klimatyczne w hotelu – opłata obligatoryjna 110 EUR/os. płatna na miejscu u pilota grupy
– wycieczki fakultatywne (dla chętnych, podczas dni wypoczynku): Comino Cruise 25 EUR/os., wyspa św. Pawła 15 EUR/os.

 

 

 

 

 

 

Biuro Podróży Camino, ul. Dawida 8/2, 50-527 Wrocław,
tel. 71/79 78 622, kom. 535 242 700