BIULETYN PARAFIALNY 12 – 18 luty 2018 r. – VI Niedziela Zwykła

Nysa OFM

14 lutego – Środa Popielcowa

PO CO TEN POPIÓŁ?

Wielki Post zaczynamy od posypania głów popiołem. Czy wiemy skąd wziął się ten gest i co tak naprawdę wyraża? Przeczytaj, zanim pochylisz głowę i usłyszysz, że „z prochu powstałeś”.

Szczypta historii szczypty popiołu

 Zwyczaj posypywania głów popiołem ma w Kościele długą, bo sięgającą aż V wieku tradycję. Na początku Wielkiego Postu ci, którzy popełnili ciężkie grzechy wyznawali je biskupowi, a on włączał ich do tak zwanego „stanu pokutników”. Po wyznaniu grzechów wyprowadzano ich z kościoła, co miało symbolizować wypędzenie Adama i Ewy z Raju. Przed świątynią ubierano ich w szaty pokutne, które mieli nosić przez cały Post i posypywano ich głowy popiołem. Publiczny charakter pokuty wynikał z przekonania, że grzech nie jest nigdy prywatną sprawą człowieka, ale raną zadaną całej wspólnocie, a zatem i we wspólnocie musi odbywać się pojednanie człowieka z Bogiem i braćmi.

 Sam gest posypywania głowy popiołem lub pyłem z ziemi jest jednak dużo starszy. Znały go także inne religie i kultury basenu morza śródziemnego. Znajdujemy go również na kartach Starego Testamentu. W Biblii jest to znak pokuty, ale także żałoby. Dlatego w naszej katolickiej tradycji towarzyszą mu słowa zaczerpnięte właśnie z Pisma Świętego.

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz

 Popiół to resztki po czymś, co przestało istnieć. Z prochu ziemi zostaliśmy utworzeni i weń na koniec wszyscy się obracamy. Chodzi tu nie tyle o straszenie się śmiercią, ile o wyrwanie się z naszego codziennego biegu i uświadomienie sobie pewnej podstawowej, a często przez nas zapominanej, czy wręcz wypieranej prawdy. Jakiej? Że to wszystko, za czym tak pędzimy, to nie wszystko! To za czym tak gonię, to o co tak bardzo zabiegam na co dzień nie będzie trwało wiecznie. Kiedyś się rozpadnie, minie, zużyje. Są rzeczy ważniejsze i to na nich potrzebuję się na nowo skupić. Wielki Post to czas rewizji naszych priorytetów.

Nawracajcie się

 Popiół jest sypki, zwiewny. Jak my sami. Wobec naszych pieczołowicie konstruowanych miraży o własnej wytrzymałości, wytrwałości, wobec wszelkiej pokusy samowystarczalności i samozbawienia ta odrobina prochu ma być symboliczną odtrutką. Mówi nam: Jesteś prochem, piaskiem, biedną gliną. Twoje dobre chęci i postanowienia same z siebie szybko się rozwieją, jak ten popiół na twojej głowie. Tylko Bóg może dać temu prochowi twardość skały. Tylko Boski Garncarz może z tej gliny ulepić trwałe naczynie na swoją łaskę. Nawracajcie się! W języku Biblii znaczy to: Zmieniajcie wasze myślenie! Post to czas na zmianę myślenia. Mojego myślenia o sobie jako o duchowym atlecie i o Bogu jako o trenerze, czy sędzim, którego trzeba zadowolić odpowiednimi wynikami. Czas, by pomyśleć o sobie, jako o prochu, z którego tylko Bóg może coś sensownego ulepić. By zobaczyć, że te wszystkie moje wysiłki i podskoki koniec końców obracają się w popiół. I tylko w ręku Boga ten popiół może stać się diamentem.

Wierzcie w Ewangelię!

 Popiół to pozostałość po tym, co spłonęło. Popiół na mojej głowie przypomina mi, że Pascha, do której się zbliżamy przez Wielki Post jest piecem, Bożym ogniem. Każdy z nas ma swoją Paschę. Każdy przechodzi przez taki piec. Co ze mnie ocaleje? Z moich dobrych chęci, pobożnych życzeń? Ile z moich słów, czynów, decyzji ostoi się w godzinie próby? Pewnie niewiele. A jednak to znak nadziei. Bo nie idę przez tę Paschę sam. Idę z Chrystusem, który pierwszy przeszedł dla mnie tę drogę. Ewangelia to Dobra Nowina o Jego zwycięskim Przejściu przez śmierć do Życia. O tym, że On ma moc odrodzić mnie nawet z garstki popiołu. On, Prawdziwy Feniks, który pierwszy wstał z popiołów śmierci.

Ks. Michał Lubowicki pl.aleteia.org

Adoracja Najświętszego Sakramentu

przed Wielkim Postem

NIEDZIELA 11.02.2018

12.00 – 13.00

OS. PODZAMCZE SEKTOR C

13.00 – 14.00

TZW. „STARA PARAFIA”

14.00 – 15.00

OSOBY KONSEKROWANE

15.00 – 16.00

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

OS. PODZAMCZE SEKTOR A i B,

UL. KORDECKIEGO

16.00 – 17.15

GRUPY PARAFIALNE

17.15

RÓŻANIEC W INT. CHORYCH Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM SAKRAMENTALNYM

PONIEDZIAŁEK – WTOREK 12-13.02.2018

7.30 – 8.00

ADORACJA UCZESTNIKÓW PORANNEJ MSZY ŚWIĘTEJ

8.00 – 9.00

OS. PODZAMCZE SEKTOR A i B,

UL. KORDECKIEGO

9.00 – 10.00

TZW. „STARA PARAFIA”

14.00 – 15.00

OSOBY KONSEKROWANE

15.00 – 16.00

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

OS. PODZAMCZE SEKTOR C

16.00 – 17.00

GRUPY PARAFIALNE

17.00 – 17.30

ADORACJA W CISZY

17.30

NABOŻEŃSTWO

 

DANE KONTAKTOWE

Rzymskokatolicka parafia pw. św. Elżbiety
Al. Wojska Polskiego 31

48-300 Nysa

WWW. nysaofm.eu

BANK: BGŻ PARIBAS konto nr

79 1600 1462 1847 6991 7000 0106

Tytułem: darowizna na cele kultu religijnego – malowanie kościoła